Четвер, 26.06.2025, 23:57

Категорії розділу
Мої статті [8]
Шкільні новини [0]
Все про події школи
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Методична сторінка

Головна » Статті » Мої статті

Урок української літератури 5 клас

У Р О К

Тема. Лис Микита – уособлення хитрості і мудрості

           (за казкою І.Франка «Фарбований Лис»)

Мета: продовжити роботу над змістом казки, вчити учнів характеризувати її героїв, формувати вміння давати власну оцінку їхнім вчинкам; розвивати логічне мислення, навички виразного читання, культуру мовлення; навчати розрізняти мову автора і мову персонажів; виховувати позитивне ставлення до доброго й красивого в житті й негативне - до зла, хвалькуватості, брехливості.

Тип уроку: комбінований із використанням інноваційних технологій

Обладнання: портрет І.Франка, бібліотечка творів письменника для дітей,учнівські малюнки до змісту казки, роздатковий матеріал, пам’ятки.

Хід уроку:

Казка кличе нас у мандри,

Велить бути в житті сміливими й мудрими,

Долати перешкоди й біди і не забувати добра світового,

Бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність.

В. Шевчук

I.Забезпечення емоційної готовності до уроку (обмін компліментами)

На дошці  прикріплений  смайл «Радість». Учитель бажає  всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.

 

Учитель

- Добрий день Вам, дорогі діти!

Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, усміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок.

Слайд 2

II. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Учитель

Сьогодні у нас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітає у клас.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Для творчих дітей їх ніколи немає.

  • Пригадаймо, що ж таке казка? (діти дають визначення казки)

III. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Слайд 3

Учитель

- Сьогодні, діти, ми продовжуємо вивчати казку  І.Франка “Фарбований Лис”, і я запрошую вас до творчої майстерні. На уроці ми будемо вчитися характеризувати образ Лиса Микити, визначати риси його характеру, пояснювати причини вчинків; добирати цитати на підтвердження власних думок; висловлювати судження про важливість і цінність прояву найкращих людських якостей; виконувати творчі завдання; виховувати в собі кращі людські якості.

Робота в зошитах

Запишіть, будь ласка, дату, тему уроку. Епіграфом нашого уроку є слова Валерія Шевчука

Казка — це наш любий приятель, який приходить до нас у дитинстві і не полишає уже дорослих. Завдяки їй розвивається наша фантазія, зростає інтерес до книжки. Вона ушляхетнює наші душі, розважає, допомагає пізнати світ, кличе у мандри, велить бути сміливими й мудрими, вчить робити добро і зневажати зло.

Слайд 4

  • Яка ж різниця між літературною та народною казкою? (діти дають визначення)

IV. Сприймання і осмислення нового матеріалу.

Учитель

     В епоху Середньовіччя в Німеччині виникла легенда про Лиса. Пізніше на її основі видатний німецький поет Й.В.Гете створив казку «Рейнеке-лис». В Україні у 1899 році з’явилася казка з подібним сюжетом, написана І.Я.Франком, під назвою «Лис Микита». Саме її ви прочитали вдома.

- Наша творча майстерня  розпочинає свою роботу із картинної галереї

Слайд 5,6,7

1. Рольова гра „У картинній галереї" (Учні, які підготували ілюстрації до казки „Фарбований Лис", розміщують їх у "Картинній галереї" на дошці, розповідають, яку саме подію вони відтворили.)

1. Лис на торговиці.                                                  (На мольберті прикріплені

2. У діжці з фарбою.                                                  малюнки учнів)

3. Зустріч із звірами.

4. Цар Остромисл.

5. Лісове царювання.

6. Святкування «роковин».

7. Крах Лиса Микити.

Учитель

Пригадаймо події, які в ній відбувалися.

Вікторина  “Впізнай героя казки”

Учитель

Зараз я вам пропоную визначити,кого з героїв казки стосуються такі рядки……..

  • «Скільки разів гонили його … ставили на нього капкани або підкидали отруєного м'яса, нічим не могли його доконати» (Стрільці на Лиса)
  • «Зараз пронюхали, хто він, загарчали та як кинуться до нього!» (Пси)
  •  «Серце в бідолахи билось сильно, голод крутив кишки, запах олії душив його, але що було робити!» (Лис Микита)
  • «Ще вчора він був добрим знайомим нашого Микити, але тепер, побачивши нечуваного синього звіра … аж завив з переляку» (Вовк)
  • «… Вистригли йому три жменьки волосся між очей і пустили на вітер» (Мавпа Фрузя)
  • «Якийсь дивний і страшний звір, синій – синій, з препоганим запахом, покритий, не то лускою не то їжаковими колючками» ( Лис Микита)
  • « … В народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг втриматися» (Молоді лисички)
  •  « … Ревли басом, аж дуби тряслися» (Ведмеді)
  • « … Жив собі, не тужив. Тільки одного боявся: щоб фарба не злізла з його шерсті, щоб звірі не пізнали, хто він є насправді» (Лис Микита)
  • « … Витягали соло, аж вуха в’янули» (Вовки)

Учитель

Я бачу, що Ви досить добре ознайомилися зі змістом казки. Але мені цікаво, чи всі слова Вам були зрозумілі?

Слайд 8

Довідкове бюро

Словник:

  • уговкувати – стримувати, умовляти;
  • шваркочуть – гомонять, кричать;
  • ошукати – обдурити;
  • не спостережний – не помічений

Учитель

У казці автор використовував фразеологізми, що вони означають ми спробуємо розтлумачити

Слайд 9

Пояснення фразеологізмів

  • Мов полуда з очей спала – розкрилися очі; побачили те, чого не бачили раніше.
  • Дати драпака – втекти, побігти.
  • Сам від себе не втечеш – нікуди діватися.
  • Закрутився мов муха в окропі – забігався, попав у безвихідне становище.

РОБОТА З ТЕКСТОМ

Учитель

У кожному художньому творі ми визначаємо тему та головну думку твору. Пригадайте, що таке тема та головна думка твору.

Тема – зображення історії хитрого Лиса, який постраждав через свій обман.

Головна думка – засудження користолюбства, нечесності, висміювання пихатості та зарозумілості людей, схожих на Лиса Микиту

Учитель

У творах художньої літератури діють герої. Їх може бути більше або менше, але про одного-двох героїв, розповідається докладніше. А про інших лише згадується в епізодах.

  • Назвіть головних та другорядний персонажів твору.

Слайд 10

Учитель

-  Діти, а зараз попрацюємо над образом Лиса Микити, визначимо риси його характеру та ставлення до нього

-  Пишучи про звірів, Франко мав на увазі людей, тому ми будемо розглядати образ головного героя Лиса Микити з точки зору людських якостей. А люди, як правило, не бувають лише хорошими або лише поганими. У кожної доброї людини є недоліки більші чи менші, а в кожної поганої, напевне, є і якісь хороші риси.

-  Отже, спробуймо схарактеризувати нашого героя різнобічно.

Евристична бесіда з учнями:

 Як І. Франко ставиться до Лиса, починаючи казкову розповідь, знайдіть в тексті.

Яким постає Лис Микита на початку твору? (Хитрим,  хвалькуватим.)

А яким був Лис на початку казки, продемонструють наші актори.

Л и с М и к и т а (в оточені інших лисів). Я такий сміливий, вигадливий, кмітливий, нічого не боюся. І з полювання ніколи не повертався з порожніми руками. А що ви собі думаєте? Досі я ходив по селах, а завтра в білий день піду до міста й просто з торговиці курку вкраду!

1-й Лис. Просто серед білого дня ти підеш у місто, на базар?

2-й Лис. І курку там украдеш?

3-й Лис. Ет, іди, не говори дурниць!

Л и с М и к и т а. Хто, я? Дурниці говорю? Ану, побачите!

1-й Лис. Побачимо або й не побачимо! Там пси зграями по вулицях бігають, одразу лисячий дух почують.

2-й Лис. Оце хіба б ти перекинувся на блоху, щоб тебе не побачили й не роздерли!

3-й Лис. Ну й хвалько ж ти!

Л и с М и к и т а. Отже вже завтра побачите, що я і на блоху не перекинусь і не роздеруть мене. Ну, я побіг!

Учитель

  • Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
  • Яку рису характеру проявив Лис цим вчинком? (зухвалість,самовпевненість)

Робота з підручником:

Знайдіть і зачитайте картину ярмарку.

  • Що допомогло врятуватися від собак: кмітливість чи випадковість?

ü Що змусило наважитися Лиса виявити себе серед люду, який рухався вулицею?

ü До якої пастки потрапив Микита? Що змусило його плигнути у діжу?

ü Чим пожертвував звір, аби залишитися непомітним для тих, хто його переслідував?

  • Чи був у нього вибір?
  • Як Лис потрапив з ярмарку до лісу?
  • Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння?
  • Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим)

Зачитати слова з тексту, які це підкреслюють.

ü Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив добре виграти на своїй подобі"? (Бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ним.)

Учитель

Мені би хотілося, щоб Ви зачитали, як відбулася зустріч Лиса Микити із звірами.

  • Чим «новий звір» вразив усіх лісових мешканців?
  •  Як Лис ішов до звірів? ( гордо піднявши хвіст вгору, надувшись він пішов углиб лісу, де знав, що є місце сходин для всієї лісової людності)
  • Розкажіть, як звірі ставилися до Лиса за його царювання?

Підтвердіть свої висловлювання словами з тексту.

Учитель

Недарма у народі кажуть: „Хитрий, як лис". Саме таких хитрих, підступних, лицемірних людей треба берегтись і самому намагатися таким не бути.

Бесіда

  • Що сказано у творі про вдачу Лиса? Які риси його характеру є визначальними?
  • Як характеризує Лиса Микиту його мова? Зачитайте.

«Мозкова атака»

Слайд 11

Учитель

Назвати риси характеру і записати в зошитах під знаком «+» і під знаком «-«.

          +                                                                                   -

   кмітливий                                                                 хвастливий

   вправний(вмілий) мисливець                                 гордий(зарозумілий)

   розумний                                                                  хитрий

  товариський(оберігав від небезпеки)                     необережний  

  сміливий                                                                    переоцінює можливості

  терплячий                                                                  байдужий до підданих

  спостережливий                                                       брехливий

  дотримує слова                                                         лицемірний

       добрий?                                                                     зазнайство

       справедливий?                                                          користолюбство

       м’якосердий цар?                                                      егоїстичний

Чому такі риси характеру, як добрий, справедливий, м’якосердий цар  я позначила знаком питання? (сказано з іронією)

Рубрика «Поміркуй»

Слайд 12

Хвилинка відпочинку Слайд 13

(я називаю звіра, а ви проемітуйте його рухи)

Учитель

Хвалькуватість та зарозумілість Лиса, його користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість — ось риси вдачі цього казкового персонажу, які викликають, окрім сміху, ще й осуд.

  • Які  негативні риси людини засуджує письменник через образ Лиса? (діти дають відповідь: лінь, жорсткість, користолюбство, сміливість, нечесність, хитрість, відважність, пихатість)

В образі Лиса можна побачити загалом непогану людину – сміливу, кмітливу, яка знаходить вихід зі скрутних ситуацій і використовує їх собі на користь,  але хвалькувату, нечесну, здатну переоцінити свої можливості, за що й страждає

Вправа „Аналіз ситуації"

  • Як сталося, що хитрий, обережний Лис Микита видав себе перед лісовою громадою? («Всім міністрам і слугам царським відразу мов полуда з очей спала»)
  • Поясніть, чому звірі, впізнавши в Остромислові звичайного фарбованого Лиса, розлютилися і розірвали його? Що їх найбільше вразило та обурило?

Метод «Прес»

Слайд 14

  • «На вашу думку, Лис – це позитивний чи негативний персонаж?»
  • Я вважаю, що Лис Микита – це позитивний ( негативний) герой.

          Тому що …

         Наприклад, …

         Отже, …

Учитель

Кожна людина має документ, що посвідчує особу. Такий документ ми складемо і нашому герою.

Слайд 15

Заповніть анкету

Ім’я

 

Стать

 

Вік

 

Місце народження

 

Рід занять

 

Місце проживання

 

Посаду яку займає

 

Вчинки

 

Анкета з відповідями

Ім’я

Лис Микита, Остромисл

Стать

Чоловіча

Вік

Молодий

Місце народження

Ліс

Рід знань

Полювання

Місце проживання

Царство звірів

Посаду яку займає

Цар

Вчинки

Хвалиться перед друзями, йде на базар, обманює звірів; царює, як усі

Міні – дискусія:

  • Чи легко жити таким Лисам серед людей зараз?

Жити у злагоді з власною совістю набагато легше, ніж у страху бути викритим.

Колективний висновок з коментарем учителя

Бажання вищого жити за рахунок нижчого. І. Франко навмисне називає правління свого героя «добрим», «справедливим», „м'якосердним". Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: „Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи". Удавана добрість Лиса насправді є замаскованою байдужістю до підлеглих. Задовольнивши свої потреби, він не цікавився долею звірів.

У цій казці змальовано найосновніші риси тиранії. Тиран — це „Великий егоїст", який править незаконними методами з допомогою насильства. У цьому теж полягає алегоричний зміст казки. А тираном у ній виступає Лис Микита

  1. І. Підсумок уроку

Учитель

Англійське прислів'я влучно стверджує: „Найдовша у світі відстань — відстань від голови до серця". Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?

V. Домашнє завдання

Слайд 16

Учитель

  • Діти,  у вас дома буде нагода стати співавтором казки. Пидумайте свою кінцівку казки, де б Лис Микита залишився живим.

Слайд 17

Заповніть анкету

Ім’я

 

Стать

 

Вік

 

Місце народження

 

Рід занять

 

Місце проживання

 

Посаду яку займає

 

Вчинки

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: 66pk (29.12.2014)
Переглядів: 3043 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar